Pro Fotbalový klub Teplice je společenská odpovědnost priorita!

Teplický fotbalový klub vznikl v roce 1945 jako SK Teplice – Šanov. Ve své historii třikrát vyhrál Český fotbalový pohár. Tým hraje nejvyšší českou soutěž, 1. českou fotbalovou ligu. Během let se objevil i ve druhé a třetí lize, avšak v posledních letech se klub pohybuje mezi tradičními prvoligovými celky a aspiranty na příčky do evropských pohárů. Své domácí zápasy sehrává na stadionu Na Stínadlech. K významným hráčům, kteří ve své kariéře oblékali dres klubu patří například Pavel Verbíř, Josef Masopust, Tomáš Grigar, Přemysl Bičovský, Štěpán Vachoušek nebo Michal Bílek.

Pro fotbalový klub Teplice je společenská odpovědnost (CSR) dlouhodobě nedílnou součástí strategického řízení, zároveň jí vedení klubu považuje za jednu z nejefektivnějších cest k rozvíjení vztahů s klíčovými stakeholdery. Klub se snaží dlouhodobě angažovat v oblasti CSR, a to se odráží i v jeho mottu, které je: „FK Teplice – více než fotbal“.

FK Teplice podporuje zejména projekty v sociální oblasti, které jsou nejčastěji cíleny na místní komunity, děti a mládež, seniory a handicapované a nemocné. Dále se celá řada aktivit rozvíjí k mládežníkům klubu a nezapomíná se ani na bývalé hráče a zaměstnance. Do charitativních akcí se zapojují i samotní hráči, ať už jde např.  o festival Hájský kohout pro mentálně postižené klienty z ústavu sociální péče, či akce Kavárna potmě – projekt nadačního fondu Světlušky v rámci Oseckých slavností. Další aktivitou je plnění přání dětem z dětských domovů a Klokánků v regionu formou doprovázení hráčů při slavnostním nástupu při domácím zápasu, nebo návštěvami před vánočními svátky, kdy se snaží udělat dětem radost nejenom dovezenými dárky.

„Žlutomodrá splněná přání“ je dalším projektem v oblasti CSR, snaží se potěšit ty, kteří bojují s nepřízní osudu, ať už se jedná o vážnou nemoc, handicap nebo o ty, kteří nepoznali rodinné zázemí. Dotyční hrdinové se můžou těšit např. na prohlídku stadionu nebo na setkání se svými oblíbenými hráči.

V oblasti dětí a mládeže je společenská odpovědnost směřována na vlastní mládežnickou základnu. Mladí hráči a hráčky se svými trenéry navštěvují chráněné dílny a stacionář teplické Arkadie či se aktivně zapojují do řady CSR projektů klubu (např. Run and Help, Každý krok pomáhá, atd.). Vedle toho je velký důraz kladen na posilování etických hodnot a hraní v duchu fair play u mládežníků FK Teplice, a to ať již vytvořením etické infrastruktury v klubu (etické kodexy klubu hráče, trenéra i rodiče), tak i např. pravidelnými besedami s osobnostmi FK Teplice.

Klub dlouhodobě spolupracuje se školskými zařízeními, od mateřských škol až po vysoké školy. Pro děti z mateřských a základních škol organizuje např. Dětský den na Stínadlech, fotbalové turnaje či speciální tréninky na rozvoj pohybových dovedností. Dále stojí za zmínku spolupráce s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, s kterou klub spolupracuje v mnoha oblastech od biomechaniky a zdravotních věd až po marketing či pedagogicko-trenérské činnosti.

Strategický přístup klubu k CSR se projevuje ve všech oblastech řízení, od organizačních struktur (klub zřídil v roce 2018 jako první profesionální sportovní klub v ČR pozici CSR manažera), způsob monitoringu a hodnocení, až po komplexní komunikaci o CSR aktivitách.