Také Nadace Unipetrol se v loňském roce zúčastnila Ceny hejtmana Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost

Loni jsme opět oceňovali v rámci 5. ročníku soutěže „Cena hejtmana Ústeckého kraje za společenskou odpovědnost“. Ceny hejtmana se účastnilo 39 subjektů z řad podnikatelského i veřejného sektoru, včetně škol a obcí. A kteří to byli? POJĎME SI KAŽDÉHO ÚČASTNÍKA POSTUPNĚ PŘEDSTAVIT.

Účel nadace je veřejně prospěšný i dobročinný. Účelem nadace je všestranně přispívat k rozvoji společnosti a zlepšovat kvalitu života lidí, a to podporou vzdělávání na všech úrovních společnosti; podporou zlepšování bezpečnosti a zdraví lidí ve společnosti; podporou zlepšování životního prostředí a podporou vědy, výzkumu a vývoje. Nadace Unipetrol svoji činnost zaměřuje výhradně na region severních Čech. V roce 2018 poskytla nadace nadační příspěvky v celkové výši 9.306.597 Kč. Nadace Unipetrol předala studentům středních a vysokých škol stipendia na podporu jejich vzdělávání v celkové hodnotě 1,8 miliónů korun. Předávání se uskutečnilo přímo ve výrobním areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova za účasti členů správní rady nadace a hostů – Livie Klausové, předsedkyně Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových, a Jiřího Šlégra, generálního ředitele HC Verva Litvínov. Mezi podpořenými studenty bylo také pět studentů z dorosteneckého hokejového týmu HC Verva Litvínov a jedenáct vysokoškolských studentů zvolených ve spolupráci s Nadačním fondem manželů Livie a Václava Klausových. Celkem bylo předáno 48 stipendií, z toho 25 stipendií středoškolským a 23 vysokoškolským studentům.

Nadace Unipetrol realizuje také projekt EDUbus, což je unikátní mobilní polytechnická laboratoř, ve které si žáci zkouší zábavnou formou nejrůznější chemické experimenty a nahlédnou pod pokličku moderní výuky chemie. Nadace je partnerem projektu od jeho vzniku a byla u zahájení provozu, které proběhlo v dubnu 2018 před Chemparkem v Litvínově.

Nadace Unipetrol během roku 2018 zorganizovala roadshow na ZŠ a MŠ v Litvínově-Janově, SSZŠ v Litvínově, ZŠ Louka, ZŠ s rozšířenou výukou jazyků a MŠ v Litvínově, ZŠ a MŠ Louka u Litvínova a ZŠ v Neratovicích.

EDUbus také prezentoval chemii na zaměstnaneckých dnech společnosti Unipetrol RPA. Součástí programové  nabídky je zdarma odpolední workshop pro pedagogy, který EDUtým s podporou Nadace Unipetrol nabízí také pedagogům

Ojedinělý projekt EDUbus, jejímž partnerem je také Nadace Unipetrol, probíhal na Mostecku v době od 26. března do 29. dubna 2019. Prostřednictvím speciálně upravené pojízdné učebny zaměřené na přírodní vědy se žáci 20 základních škol v Mostě a okolí seznámili se sérií vzdělávacích programů s badatelským a experimentálním přístupem. Mobilní laboratoř byla přístupná v dopoledním bloku žákům, v odpoledním bloku vyučujícím předmětů fyziky a chemie. Tento výjimečný projekt byl přijat s nadšením nejen vyučujícími, ale hlavně žáky.

Práce Nadace Unipetrol pomáhá budovat a potvrzovat kladné vnímání své činnosti mezi zaměstnanci společnosti Unipetrol, kteří se nadšeně a v rostoucí míře zapojují do aktivit nadace, například se organizují v běžeckém klubu unipetrolu a pomáhají získávat finanční prostředky pro Nadaci Unipetrol.

V oblasti ochrany životního prostředí nadace jednoznačně využívá recyklovaný papír, většinu komunikace provádí jen elektronicky bez nutnosti tisknout papíry, namísto plastového nádobí využívá jen porcelánové nádobí.  Na všech PC jsou nastaveny automatické spořiče obrazovek, plošně využívají spořící žárovky, třídí odpad atd.

O nutnosti dbát na ochranu životního prostředí informují i studenty a sice prostřednictvím přednášek v rámci projektu Pátky s vědou, kdy odborníci prezentují studentům na konkrétní témata: Pátky s vědou je projekt Nadace Unipetrol ve spolupráci s Gymnáziem Josefa Jungmanna v Litoměřicích, který podporuje zájem studentů v oblasti vědy a výzkumu prostřednictvím pravidelných přednášek významných vědců.