HSR ÚK: Babiš hodil Mostecko přes palubu, vláda své sliby regionu nesplní

12. 5. 2016, Most – Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje (HSR ÚK) protestuje proti postoji vlády ČR k problematice zmírnění sociálních dopadů v důsledku útlumu těžby na Mostecku. Na včerejším jednání vlády ministr Babiš shodil ze stolu slibovanou pomoc pro propouštěné horníky ze Severozápadních Čech. Z vládního  usnesení vyplývá, že vláda schválila finanční kompenzaci pouze pro propouštěné zaměstnance z firmy OKD. HSR ÚK tento krok považuje za podraz.

„Stanovisko ministra financí, zavinilo, že lidé propouštění v důsledku útlumu těžby v severozápadních Čechách nedostanou stejnou pomoc jako zaměstnanci OKD. To považuji za podraz na náš region,“ hodnotí včerejší jednání vlády Gabriela Nekolová, předsedkyně HSR-ÚK.

Podle ní musí stát přijmout odpovědnost za své rozhodnutí o budoucnosti těžby na Mostecku, kterým připraví o práci tisíce lidí.

„Útlum těžby uhlí na dole ČSA není důsledkem manažerského selhání, ale rozhodnutí státu, že zásoby uhlí za územně ekologickými limity se těžit nebudou. Přitom program na řešení sociálních dopadů a pomoc horníkům vláda opakovaně slibovala. Místo toho se však nyní rozhodla platit za tunel v soukromé firmě a Mostecko hodila přes palubu. Proč ministr financí už dávno neřekl lidem pravdu, že našemu kraji nepomůže?!,“komentuje Nekolová.

Propouštěných z Ústeckého kraje se zastala ministryně Marksová, která přijala pozvání Ústeckého kraje a  HSR-ÚK a vzniklou situaci přijede do regionu řešit. Její návrh pomoci bude vláda projednávat v červnu.

 

Kontakt pro média:

Gabriela Nekolová
předsedkyně HSR-ÚK
zástupkyně zmocněnce vlády pro MSK, ÚK a KVK
mobil: +420 602 482 065
e-mail: nekolova@hsr-uk.cz

Hospodářská a sociální rada ÚK
Budovatelů 2532, 434 01 Most

Tisková zpráva a usnesení ke stažení:

Tisková zpráva / 12. 5. 2016